Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken HususlarŞu sıralarda laptop almak istiyenlere rehberlik tutacak bilgileri sunan Sakinblog laptop alırken dikkat edilmesi gereken hususları 7 soru ile cevaplamış..

 1.           
  Dizüstü Bilgisayarda Hangi Çift Çekirdek İşlemci Tercih Edilmelidir.
 2.           
  En güçlü işlemciye sahibim.Fakat,birçok oyunu akıcı bir şekilde oynayamıyorum.
 3.           
  2 farklımarkanın hemen hemen aynı özelliklere sahip modellerini inceledim.Fakat2 model arasında da fiyat olarak büyük farklar mevcut.
 4.           
  Dizüstü bilgisayarımı büyük bir hevesle aldım ve yine o hevesleçalıştırdım.Fakat,ekranın sağ köşesinde oluşan ölü pikseli gördüktensonra canım çok sıkıldı.Bu durumda ne yapabilirim ?
 5.           
  Bazı dizüstübilgisayar modellerinin aralarında 2000-2500 ytl’ye kadar farklarolduğunu görüyorum.Fakat pahalı modelin özelliklerini incelediğimde isekendi kendime “ucuz olan daha performanslıymış* diyebiliyorum.Acababenim bilmediğim bir durum mu var ?
 6.           
  Windows Vista ile beraber satılan dizüstü bilgisayarların çoğu 1GB sistem belleği ile beraber geliyor.Fakat birçok sitede performanslıkullanım için en az 2GB bellek miktarı öneriyorlar.Sizce nasıl bir yolizlemeliyim.
 7.           
  Dizüstü bilgisayarımdan Vista’yı kaldırıp XP kurmak istiyorum.Fakat destek sitesinde XP ile ilgili hiçbir sürücü yayınlanmamış.
Soru 1 :// Dizüstü Bilgisayarda Hangi Çift Çekirdek İşlemci Tercih Edilmelidir.

Cevap://Şu zaman itibari ile Intel’in Santarosa (Centrino Pro) platformuna aitC2D işlemcileri en yüksek performansa sahip işlemcilerdir.Ayrıca AMDtarafından üretilen Turion X2′li dizüstü bilgisayarlar Intel’in CD veC2D modellerine nazaran biraz daha ucuz modellerdir.Fakat performansele alındığında X2 ailesinin C2D işlemci ailesine karşı hiçbirüstünlüğü bulunmuyor.Sadece bir önceki nesil olan CoreDuoişlemcileriyle karşılaştırılması gerekir.
=> Ofis ve Günlük Kullanım : AMD Turion X2 ve Core Duo T2450 ,,,,,,,,, T2700
=> Yüksek Performans : Intel Core 2 Duo (Centrino Pro *Santarosa* )
Soru 2:// En güçlü işlemciye sahibim.Fakat,birçok oyunu akıcı bir şekilde oynayamıyorum.

Cevap:// Muhtemelen C2D T7xx ailesininişlemcilerini kullanan bir dizüstü bilgisayarınız var.Ne yazikki,oyunlar işlemciye değil grafik işlemcinize bakarlar.O platforma aitdizüstü bilgisayarlar genelde Intel’in entegre grafik çözümü olan x3100modeliyle beraber satılabiliyorlar.O nedenle satın almadan önce mutlakagrafik işlemcisi hakkında bilgi edinin.

Soru 3://2 farklı markanın hemen hemen aynı özelliklere sahip modelleriniinceledim.Fakat 2 model arasında da fiyat olarak büyük farklar mevcut.

Cevap://Dizüstü bilgisayarlar,üzerlerinde geniş çaplı bir araştırma yapıldıktansonra satın alınmalıdır.Burada fiyat farkını oluşturan bazı etkenlerşunlar olabilir;
Ergonomi
Optik Okuyucunun teknik özellikleri
Sabitdiskin teknik özellikleri
Bellek modüllerinin teknik özellikleri
Yazılımsal Destek
Klavye Düzeni

Soru 4://Dizüstü bilgisayarımı büyük bir hevesle aldım ve yine o hevesleçalıştırdım.Fakat,ekranın sağ köşesinde oluşan ölü pikseli gördüktensonra canım çok sıkıldı.Bu durumda ne yapabilirim ?

Cevap:// Firmaların ölü piksel politikalarıhakkında bilgi edinmeniz gerekiyor.Bazı üreticiler değişim için 2 adetölü pikseli şart koşarken mesela,Toshiba gibi bir markalarda 5 adet ölüpiksel oluşan bir dizüstü bilgisayarı değişim için kabul edebiliyorlar.

Soru 5:// Bazıdizüstü bilgisayar modellerinin aralarında 2000-2500 ytl’ye kadarfarklar olduğunu görüyorum.Fakat pahalı modelin özellikleriniincelediğimde ise kendi kendime “ucuz olan daha performanslıymış*diyebiliyorum.Acaba benim bilmediğim bir durum mu var ?

Cevap://Ürünlerin kendi aralarındaki fiyat farkları herzaman performansyüzünden oluşmayabilir.Örneğin,sizin daha performanslı ve daha ucuzolduğu için tercih ettiğiniz bir modelin ağırlığı 5 kg ,yaklaşık 2 katıdaha pahalı olan modelin işçiliğinde *karbon* maddesi kullanıldığı içinağırlığı 1,5-2 kg’dır.Örneğin, ucuz&performanslı modelin pili 6hücreli ,pahalı modelin ise 8 veya 9 hücrelidir.Bu da direkt olarakkullanım süresine etki edecektir.Örneğin, taşınabilirlik elealındığında ucuz&performanslı modelin ekranı 15.4” iken pahalımodelin ise sadece 12” ‘tir.

Soru 6:// WindowsVista ile beraber satılan dizüstü bilgisayarların çoğu 1 GB sistembelleği ile beraber geliyor.Fakat birçok sitede performanslı kullanımiçin en az 2GB bellek miktarı öneriyorlar.Sizce nasıl bir yolizlemeliyim.

Cevap:// Windows Vista için 1 GB bellek sınırdeğer denilebilir.Yaklaşık olarak fiziksel belleğin %45 ila 55 ‘inikendisine ayırıyor.Ardından WLM,Firefox gibi programları kullanmayabaşladığımızda bu değer %70-75′lere kadar yükselecektir.

=> Öneri : Readyboost teknolojisi sayesinde ek bir bellek takmadan ,readyboost destekli bir usb bellek alarak sistem performansını büyük oranda arttırabilirsiniz.

=>Dikkat!: Dizüstü bilgisayardaki grafik kartının mutlakakendisine ait bellekleri olmasına dikkat edin.Kartlardaki hyper memoryve turbo cache gibi teknolojilere aldanmayın.

=>Dikkat!: Dizüstü bilgisayarlardaki entegre grafikçözümleriyle 3B oyunları oynamanız imkansız. DX10 tarafında şuan engüçlü dizüstü grafik kartı çözümleri nVIDIA 8600 ve ATI 2600 modelleriolup yakın zamanda duyurulan 8800 serisi kartlarda ülkemiz piyasasıiçerisinde yerini alacaklardır.DX9 tarafında ise yeterince performanslıkartlar var.En az x1400 ya da 7400 modellerini tercih etmeniziöneriyorum.

=> Öneri: Eğer Vista’nız 1 gb bellek ile geliyorsa veperformansı mutlaka arttırmak istiyorsanız,sadece Readyboost desteklihızlı bir bellek satın alın.A-Data firmasının ekonomik modelleriişinize fazlasıyla yarayacaktır.

Soru 7:// Dizüstü bilgisayarımdan Vista’yı kaldırıp XP kurmak istiyorum.Fakat destek sitesinde XP ile ilgili hiçbir sürücü yayınlanmamış.

Cevap:// Üreticilerinsatış politikalarından bir tanesi daha.Eğer ürün Vista ile berabergelmiş ise XP sürücü desteği mutlaka belirli aralıklarlagüncellenecektir.Fakat XP ile beraber gelen bir modele Vista sürücüdesteğinin verilebilmesi biraz şansa kalmış bir durumdur.Özellikle eskichipsetli (örn 945) modellerin %85′ine henüz Vista sürücü desteğiverilmiş değil.

Vista desteklibir model satın alırken kutu içeriğinde XP sürücülerinin bulunduğu bircd var mı? yok mu ? ,mutlaka öğrenin veya alışveriş öncesinde üreticisitenin destek bölümünü araştırın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !