Vista da Karma Uyku Modunu Akftileştirelim / Resimli

Bildiğiniz gibi Windows XP 'de uyku modu ve hibernate olmak üzere 2 farklı güç koruması vardı.

1-Uyku Modu

RAM'e giden elektirik kesilmeyerek sistemdeki içerik RAM'desaklanıyor,böylece bilgisayar çok hızlı bir şekilde uykumodundanuyanabiliyordu.

2-Hibernate Modu

RAM 'deki tüm bilgileri sabitdiske yazarak bir sonraki açılışta tam olarak kaldığınız yerden devam etmenize imkan tanıyordu.

*Uyku Modundaki Tehlike


Elektiriğin aniden kesilmesi ve verilerin kaybolması.


*Hibernate Modundaki Sorun

Sisteminhibernate modundan çıkma süresi uyku moduna nazarançokdaha uzunsürmekte.Çünkü sistem hibernate durumundan çıkarkenverileriharddisk'tenokumak zorunda ki bildiğiniz gibi harddisk'tenokunanveriler ram ilekıyaslandığında çok daha yavaş bir uyanış'asebepoluyor.


Vista'da Karma Uyku Modu

Windows Vista'da yukarıda anlatılan 2 mod birleştirilmiş ve ortaya "Karma Uyku Modu" ortaya çıkmıştır.Tahmin edeceğiniz gibi bu mod'da veriler ram ve harddisk'e aynı anda yazılıyorlar.

Sistem açılış sırasında verileri direk ram'den okuyacağı için Vista'nın hazır hale gelme süresi çok daha kısa sürecektir.

Ayrıca beklenmedik bir durumda elektrik kesilse bile sabitdiskteki yedek veriler kolayca kurtarılabiliyor.

Bu özelliği etkin hale getirelim.

Denetim Masası-Güç Seçeneklerinegirin ve karma uykumodunuetkinleştirmek istediğiniz güç seçeneğinin,plan ayarlarınıdeğiştirkısmına tıklayın.
Gelişmiş güç ayarlarını değiştir.Gelişmiş Ayarlar kısmında Uyku'ya tıklatın ve Karma Uyku'ya izin ver'i genişleretek seçimizini yapın

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !